Skarga do Administracyjnego Sądu Wojewódzkiego że ma być zlikwidowana pętla na sieci tramwajowej do dworca kolei

do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem podmiotu Rada Miasta


Skarga na zamiar likwidacji sieci tramwajowej miasta, wniosek o przywrócenie linii tramwaju na trasie Piaski- Chrobrego- Dworzec PKP-PKS- Urząd Miasta- Rondo Santockie- Pomorska- Stilon- Dowgielewiczowej


do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem podmiotu Rada Miasta Gorzowa



Wysoki Sądzie, 

Na podstawie ppsa art. 3 składam pozew na bezczynność pozwanego w zakresie przywrócenia kursowania linii tramwaju do dworca, zaskarżam decyzję o likwidacji toru pętli (pismo zaskarzona_decyzja_ Pytania o komunikację miejską w załaczniku). 

Pozwany ostatnio naprawił tam asfalt na drodze, ale o torowisku znów zapomniał. Rozjazd nie jest podgrzewany mimo że wszystko w okolicy ostatnio wybebeszono i można było owe defekty naprawić. Wnoszę że pozwany bezustannie roztacza kolejne plany likwidacji sieci tramwajowej, jakby miał interes w tym aby na przykład tramwaj nie mógł bezpośrednio kursować w relacji przewozowej Piaski- Chrobrego- Dworzec PKP-PKS- Urząd Miasta- Rondo Santockie- Pomorska- Stilon- Dowgielewiczowej.


Zarzucam naruszenie przepisów o odpowiedzialności majątkowej urzędników za błędne decyzje. Likwidacja pętli tramwajowej to strata dziesiątek mln PLN których urzędnicy nie posiadają nawet jakby zająć ich konta i nieruchomości. Decyzja  Pozwanego de facto trwale uniemożliwia kursowanie tramwajów w relacji wewnątrzmiejskiej na trasie Piaski- Dworzec Kolejowy- Urząd Miasta-Rondo Santockie- Stilon- Dowgielewiczowej. Zmiana kierunku jazdy to dodatkowe minuty w i -tak już sztucznie wydłużonej poprzez zajazd pod dworzec- trasie tramwajowej. Jest to jedyna sensowna relacja która wg mnie skutecznie skomunikowałaby dworzec kolejowy w porach odjazdów czy przyjazdów pociągów regionalnych etc.

Wnoszę o:
1) Zobowiązanie strony przeciwnej do wykonania czynności w zakresie udostępnienia pętli w zarządzie Pozwanego na podstawie przepisów prawa cywilnego o swobodzie przejścia i przejazdu. Pozwany zamierza trwale usunąć pętlę czym uniemożliwi wykonywanie kursów przelotowych przez dworzec kolejowy. Sam dworzec kolejowy jest mało popularnym miejscem, zaś z dworca PKS ostatnio zlikwidowano niemal wszystkie kursy autobusowe. Nie dziwi to- dworzec autobusowy jest odcięty od sieci komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej.
2) zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych. Wnoszę o obciążenie Radnych Miejskich kosztami tej decyzji jeśliby torowisko już rozebrano.
3) kontrolę wątpliwych prawnie, moralnie, etycznie działań strony pozwanej w zakresie odmowy prowadzenia pętli tramwaju co ma uniemożliwić kursy przelotowe tramwaju przez mało popularny dworzec kolejowy, odcięty od sieci komunikacji zbiorowej miasta, strona pozywająca wnosi też o rozważenie pozwanemu okresowego np. miesięcznego zakazu pracy na stanowiskach kierowniczych w JST. 

Uzasadnienie

Za pomocą poczty  elektronicznej złożyłem w urzędzie pisma w sprawie, zaskarżona decyzja dotyczy odmowy udostępnienia pętli poprzez jej fizyczną likwidację, wzorem drugiego toru na linii do Wieprzyc.


Opis z archiwum redakcji:

Pamiętam niedawne czasy gdy stanowczo sprzeciwialiśmy się planom likwidacji linii tramwajowej przy
głównej ulicy handlowej miasta, ul. Chrobrego. Wydawało się że władze Gorzowa nie potrafią
efektywnie zarządzać komunikacją miejską. Są niekompetentne w tej kwestii, i nie korzystają
też z pomocy konsultantów zewnętrznych, czego efektem są skrajnie kontrowersyjne w
świetle polityk transportowych innych miast decyzje. W tej chwili w całej Europie, w tym w
miastach Polski, prowadzi się politykę transportową redukującą ruch samochodowy w
centrum miasta. Kluczową rolę odgrywa w tym transport zbiorowy. Na powrót wprowadza
się linie autobusowe i tramwajowe na pasaże handlowe, do centrów miast, buduje się nowe
linie przez same ścisłe centra. Na świecie liczba systemów tramwajowych stale wzrasta.

Gorzowie zlikwidowano niedawno drugi tor linii tramwajowej do dzielnicy Wieprzyce, mimo 
że kursy są prowadzone co kilka minut. Nadal aktualne są plany likwidacji pętli tramwaju przed dworcem 
kolejowym. Jest możliwa linia kolejowa Piaski- ul. Chrobrego- Dworzec PKP z nawrotem na pętli - Rondo Santockie- Pomorska- Stilon- Dowigielewiczowej (który to nawrót na pętli przed dworcem nie byłby możliwy gdyby pętlę zlikwidowano, a przejście motorniczego z jednej strony tramwaju na długa wydłuzy czas przejazdu co spowoduje niemożność sprawnej i szybkiej obsługi takiej relacji bez zmiany kierunku ruchu)

Tramwaje nie dojeżdżają na dworzec do którego dojeżdżają pociągi- choć przecież byliby 
klienci gdyby uruchomić linię odwożąca  i dowożącą podróżnych na połączenia w godzinach gdy odjeżdżają 
pociągi, jest to zaledwie kilka do kilkunastu dodatkowych kursów tramwaju. Skarżę na bezczynność pozwanego w zakresie wznowienia czy przywrócenia tramwajowej obsługi dworca kolejowego np. w relacji Piaski- Chrobrego- Dworzec PKP-PKS- Urząd Miasta- Rondo Santockie- Pomorska- Stilon- Dowgielewiczowej co wymaga sprawnej i funkcjonującej pętli tramwajowej. Pozwany może użyć na tej linii wagony/ tabor starszego typu. Czemu obstaje przy tramwajach niskopodłogowych skoro wielu przewoźników dodało do posiadanych wagonów starszego typu- jedynie człon z obniżona podłoga po środku składu tramwaju, oszczędzając miliony złotych?

Skarga na zmonopolizowanie usług
Casus Gorzowa na tym tle jest inny niż sytuacja w wyżej rozwiniętym, bardziej cywilizowanym świecie i wygraną
transportowego skansenu jakim jest polityka transportowa wielu nieudolnie zarządzanych
miast. Niewielki Elbląg rozdzielił ruch autobusowy i tramwajowy na odrębne firmy
konkurujące o obsługę poszczególnych tras, rozpoczęła się konkurencja o pasażera. Po
wydzieleniu przedsiębiorstwo tramwajowe zbudowało nowe linie tramwajowe oraz pozyskało
środki zewnętrzne, w tym dotacje unijne na modernizację i rozbudowę sieci. W samym 2006
r. kosztem 56 mln zł wybudowano tam odcinek 4,5 km toru pojedynczego i kupiono 6
nowych tramwajów niskopodłogowych 121N. W 2002 roku powstała nowa trakcja wzdłuż ulicy Płk. Dąbka, 
dzięki czemu elblążanie mogli cieszyć się z dwóch nowych linii (4 i 5). W maju 2006 roku rozpoczęto budowę
torowiska w kierunku ul. Fromborskiej os. Nad Jarem, a budowę ukończono oraz zaprezentowano nowe tramwaje 
21 grudnia 2006 r.

Efekty monopolizacji usług
Gorzów pozostawił monopol (jedna firma zarządza tramwajami jak i autobusami), sieć tramwajowa jest zwijana (co z linią na Górczyn?), zdewastowane torowisko tramwajowe przy dworcu kolejowym szpeci centrum miasta. Zrezygnowano z zielonych torowisk w ciągu ul. Chrobrego mimo że w wielu miastach Europy tory w centrum miasta są ledwie zauważalne na estetycznym trawniku. 

Gorzów traci to, co budują inne miasta Europy nękane korkami i hałasem w centrum miasta. W dodatku nie działa kolej podmiejska na estakadzie- zwinięto już tory z Gorzowa do Myśliborza (dworzec i torowisko rozebrano pod drogi samochodowe), do Strzelc Krajeńskich (władze PKP zwinęły torowisko na terenie gminy Strzelce Krajeńskie przed zwrotem terenu lokalnej społeczności miejskiej), do Krzeszyc i Słońska, do Sulęcina przez Lubniewice. Mgliście się rysują szanse na powrót kolei na linię do Międzychodu przez Przytoczną. Pod drogę S3 rozebrano estakady i nasypy kolejowe łączące Gorzów ze Szczecinem. GDDKiA, inwestor drogowy, mimo pism przedsądowych, odmawia naprawy zniszczonej linii do Szczecina, którą swoją konkurencyjną drogą rozciął dwukrotnie- pod Gorzowem oraz pod Myśliborzem.



Zaskarżona decyzja o likwidacji sieci tramwaju: 


Dzień dobry,

 

Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego w nawiązaniu do Pańskiego zapytania z dnia 6 września br. dotyczącej pętli tramwajowej przy dworcu PKP informuje:

 

  1. Torowisko znajdujące się w ciągu ul. Dworcowej jak i torowisko w ciągu istniejącej pętli tramwajowej znajdują się w złym stanie technicznym.
  2. Pętla tramwajowa cechuje się występowaniem bardzo ostrego łuku o promieniu 18 m. Przekłada się to na niemożność obsługi trasy tramwajowej na dworzec przez niskopodłogowe tramwaje PESA TWIST 2015 N, gdyż taki promień jest wartością graniczną dla tego typu tramwaju.
  3. Zabudowana w jezdni ul. Dworcowej zwrotnica torowa nie posiada systemu podgrzewania co przekłada się na utrudnienia przy opadach śniegu o wysokiej intensywności w rezultacie mogące doprowadzić do konieczności wyłączenia ruchu tramwajowego w warunkach zimowych na omawianym odcinku sieci.
  4. W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ul. Dworcowej wraz z torowiskiem zlikwidowana zostanie istniejąca pętla tramwajowa i zostanie zastąpiona przystankiem czołowym, czyli tzw. „krańcówką".

 

Z poważaniem,

Mateusz Wiktorowski

 

 


--
Mateusz Wiktorowski
Referent ds. przewozów
WGT - Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego
P: 957355714 M:
e-mail: mateusz.wiktorowski (...) um.gorzow.pl
-----------------------------------------------
Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.
Myśliborska 34

---------- Forwarded message ---------
Od: Adam Fularz <adam wieczorna.pl>
Date: sob., 11 cze 2022 o 09:32
Subject: Fwd: Pytanie sieć tramwajowa do dworca kolei
To: kancelaria <kancelaria um.gorzow.pl>


Dzień dobry. 
Czy nadal planują Państwo likwidację pętli tramwajowej przed dworcem kolejowym PKP w Gorzowie Wielkopolskim?  Dlaczego żaden tramwaj obecnie tam nie kursuje? 
Pozdrawiam
Adam

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz <Adam.Fularz wieczorna.pl>
Data: czwartek, 11 października 2018
Temat: Pytanie sieć tramwajowa do dworca kolei
Do: kancelaria <kancelaria um.gorzow.pl>


Czy w Gorzowie pozostanie trakcja tramwajowa do dworca kolei ? Czy tez władze miasta zlikwidują ją tak jak ostatnio zlikwidowały jeden tor tramwaju na Wieprzyce?
Pozdrawiam,

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz na s. wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf



--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl



Komentarze

Artykuły