Wniosek do Radnych gminy Kłodawa dot. pojezierza antropomorficznego


List do radnych gminy Kłodawa

Wniosek dot. spiętrzenia stawów hodowlanych i likwidacji grobli celem odniesienia korzyści z turystyki

Od: Adam Fularz
Date: 3 gru 2020
Subject: Wniosek do Radnych gminy  dot. pojezierza antropomorficznego

W odpowiedzi na list strony wysłany w trybie DDIP
Do władz gm. Kłodawa
Szanowni Państwo.
Byłem na Mazurach i podrozowalem siecią kanałów żeglugowych dla jachtów i żaglówek. 
Czy ma sens jakieś połączenie stawów, jezior i spiętrzonej rzeczki Kłodawka w jakiś rodzaj sieci kanałów i zbiorników dla turystyki wodnej?
Czy gmina rozważa możliwość połączenia mniejszych zbiorników wodnych w większe zalewy dla rekreacji?
Pozdrawiam
adam fularz
Polish News Agency

Stanowisko strony


---------- Forwarded message ---------
Od: Bartosz Kołodziejczak (Urząd Gminy Kłodawa)
Date: pt., 28 sie 2020 o 09:55
Subject: dot.: maila o temacie: "pytanie do władz gminy po wizycie na Mazurach" z dnia 26.08.2020r.
To: <adam na wieczorna.pl>
Cc: Grzechu <gzapytowski na s. klodawa.pl>

Dzień dobry,
 
W odpowiedzi na Pana maila o temacie: „pytanie do władz gminy po wizycie na Mazurach" z dnia 26.08.2020r. informuję, że gmina nie rozważa możliwości połączenia zbiorników wodnych w większe zalewy dla rekreacji, gdyż nie sprawdzi się to w taki sposób jak ma to miejsce na Mazurach.
 
Pozdrawiam,
Bartosz Kołodziejczak
_________________
Urząd Gminy Kłodawa
ul. Gorzowska 40
66-415 Kłodawa (..)



Wniosek do Radnych gminy przed skierowaniem sprawy w trybie kpa.

dot. pojezierza antropomorficznego

Szanowni Państwo,

Jako ekonomista nie zgadzam się ze stanowiskiem strony i proponuję że sprawę wyjaśni sąd, jednakże w trybie kpa wnoszę do Rady Gminy o rozsądzenie sporu. Ja twierdzę że od 1 do 3 śluz umożliwia żeglugę malutkim statkiem wycieczkowym w relacji z Kłodawy do Parzeńska.


Zaproponuję inwestycję.
Kłodawa ma mało jezior w okolicy- no cóż, zalewy to jeszcze nie pojezierze. Ekonomiści są w stanie oszacować popyt na jezior a przez porównanie cen noclegów czy cen nieruchomości. Państwa miejscowość w tej kwestii niespecjalnie dobrze się rozwija. Moim zdaniem brakuje wody dla żeglugi jachtami, brakuje akwenów dla turystyki. One są, ale porozdzielane grobami.

Jako ekonomista proponuję zmiany. Turystyka mogłaby się rozwinąć dzięki tej inwestycji. Powstałaby sieć kanałów i mini- śluz dla małych żaglówek. Rocznie budowanoby ok. 400 metrów małych kanałów. Skoro gmina buduje drogi dla samochodów, nie stoi na przeszkodzie by uzupełnić sieć dróg wodnych gminy Kłodawa. Przez centrum m. Kłodawa przepływa kanał Kłodawka- te także spiętrzono lub pogłębiono, poszerzono. Początkowo dodanoby ręcznie napędzaną śluzę tworząc sieć kanałów dla ruchu żaglówek i łodzi między akwenami. Docelowo:

Kanał Kłodawski
Jezioro Kłodawa byłoby połączone sztucznym kanałem dla żeglugi z rzeczką Kłodawką. Rzeczkę spiętrzonoby. Staranoby się by możliwie wielki akwen pojezierza wokół Kłodawy był dostępny bez śluz. Zbudowanoby nowy kanał Kłodawski (por. plik koldawa3.png) z jeziora Kłodawa do rzeczki Kłodawa którą spiętrzonoby tak wysoko by tworzyła jeden akwen, wielki zalew razem z jeziorem  Kłodawa. Stworzy to szansę dla żeglugi. 

Dodanoby od 1 do 3 małych śluz oraz kanał na trasie do miejscowości Parzeńsko. Perspektywicznie w ciągu do 10 lat, owym kanałem mogłyby kursować stateczki wycieczkowe z Kłodawy i planowane sztucznie utworzone pojezierze. Statki mogłyby mieć znaczenie dla sieci transportu publicznego, ale to wymaga zastosowania nowoczesnych, szybkich śluz na trasie Parzeńsko- Kłodawa. Taka linia żeglugi mogłaby kursować w sezonie letnim stale w 3 dni w tygodniu (piątki, soboty, niedziele).

Jeziora antropomorficzne- pojezierze jezior
Jako ekonomista składam propozycję scalenia szeregu stawów hodowlanych czy też innych- w trzy sztuczne jeziora na terenie na północ od Kłodawy

Uzasadnienie ekonomiczne: z pewnością likwidacja grobli nijak nie wyklucza hodowli ryb w powstałych w ten sposób dużych zalewach odciętych przecież śluzami od reszty akwenów.

Władze gminy odniosą korzyści z turystyki znacznie większe niż straty właścicieli hodowli ryb, ze zmiany przeznaczenia tych miejsc. Straty właścicieli stawów hodowlanych wyrównanoby, tworząc jakiś gminny program budowy jezior antropomorficznych. Pozyskanoby dotacje.

Właściciele stawów hodowlanych byliby poinformowani o zamiarze scalenia stawów, dokonanoby likwidacji grobli dzielących stawy, pogłębionoby owe stawy pogłębiarką.

Marina Kłodawa dla małych jachtów i łodzi
Jedna śluza za przystanią w m. Kłodawa mogłaby skomunikować ze sobą te pojezierza - z jeziorem i Kłodawą.

Proszę o odniesienie się do propozycji niewielkich inwestycji. Akweny w większości już obecnie są połączone, w propozycji idzie mi o takie rozbudowanie ich połączeń, by wytworzyć potencjał dla turystyki wodnej w rodzaju tego spotykanego na Mazurach. Nie będzie to możliwe bez połączenia jeziorek siecią niewielkich, płytkich i wąskich kanałów. Zaproponowałem też marinę we wsi Kłodawa. Istnieją tam dogodnie ulokowane akweny które można wykorzystać jako baseny portowe.

Proszę o reakcję na propozycję. Proszę o przekazanie jej kopii tamtejszemu sołectwu we wsi Parzeńsko. Schemat proponowanego pojezierza w pliku png dołączam.
Z szacunkiem,
Adam Fularz
ekonomista, wydawca prasy.
--
ziemiagorzowska.pl- Redakcja:
Dolina Zielona 24a, Ziel. Góra
--

Komentarze

Artykuły