Propozycja planu remontu kanałów żeglugowych w gminie Trzciel
Do Zarządu WL, do Radnych Sejmiku
Do Radnych i władz UG Trzciel
dotyczy:
Propozycja planu remontu kanałów żeglugowych w gminie Trzciel
Dzień dobry,
Po wizycie na Mazurach w ten weekend podnoszę temat korzyści wypływających dla rozwoju turystyki poprzez wzajemne połączenie siecią kanałów żeglugowych dla jachtów i żaglówek- obecnych akwenów w gminie Trzciel.
Jak wynika z mapy, akweny te są obecnie już połączone, ale nie wiadomo, czy droga wodna jest należycie oznakowana, należycie utrzymana, pogłębiona i czy jest przejezdna dla jachtów. Wiele jezior nie jest połączonych mimo że wymaga to kanałów o długości 50, 100 czy 150 metrów by znacznie rozbudować potencjał dla turystyki wodnej w regionie gminy Trzciel.
Czy możliwe jest połączenie poprzez rozbudowę obecnych połączeń wodnych i zastąpienia ich kanałem dla jachtów i żaglówek dla jezior:
- Jezioro Lutol
- Jezioro Młyńskie
- Jezioro Konin- budowa wąskiego kanału o dł. 100 metrów
- Jezioro Wielkie (proponowana strefa ciszy, bez łodzi silnikowych)
- Jezioro Proboszczowskie, Jezioro Głębokie- budowa wąskiego kanału dł. 100- 150 metrów dla żaglówek
- Jezioro Wędromierz- pogłębienie cieku wodnego do roli kanału
Proponowane działania do rozważenia:
- zgłoszenie wniosku o rozbudowę sieci dróg wodnych gminy do PGW Wody Polskie.
- pogłębienie, poszerzenie istniejących połączeń do głębokości tranzytowej początkowo 80 cm, docelowo 1- 1,2 metra głębokości,
- ewentualnie, jeśli potrzebne, podniesienie wysokości mostu (przebudowa przyczółków mostu) w ulicy Poznańskiej, Głównej w Trzcielu oraz innych mostów stanowiących przeszkodę dla jachtów.
- oznakowanie dróg wodnych, prześwitów mostów, przystani, slipów etc.
- przebudowa kanału i podniesienie prześwitu mostku między jez. Proboszczowskim i Głębokim
Proszę o odniesienie się do propozycji niewielkich inwestycji. Akweny w większości już obecnie są połączone, w propozycji idzie mi o takie rozbudowanie ich połączeń, by wytworzyć potencjał dla turystyki wodnej w rodzaju tego spotykanego na Mazurach. Nie będzie to możliwe bez połączenia jezior siecią niewielkich, płytkich i wąskich kanałów.
Komentarze
Prześlij komentarz