List otwarty do Zarządu Woj. Lubuskiego w sprawie strategii rozwoju województwa


Do Zarządu Woj. Lubuskiego

Szanowni Państwo,
Czy UMWL zaprosił mieszkańców WL do dyskusji nad strategią rozwoju WL? Pytam, czytając owe bajkowe komunikaty prasowe z Państwa urzędu. Gdzie i kiedy była ta dyskusja? Z uwagą czytałem różne zaproszenia i mam wrażenie że nie zapraszali Państwo w ogóle mieszkańców WL do dyskusji. Zapraszali Państwo zwycięzców wyborów samorządowych w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. Zaprosili Państwo jakieś osoby z uczelni UZ. Już Państwo ogłosili koniec konsultacji?  Ha ha ha ha. Świetny żart. 

Ile spotkań w gronie zamkniętym odbyto? Mnie się wydaje że były to tylko trzy zamknięte spotkania na które zapraszali Państwo wyłącznie osoby które  odniosły zwycięstwo w wyborach samorządowych oraz pracowników uczelni UZ. Spotkania miały charakter całkowicie zamknięty i miały stricte klasowy charakter- osoby spoza danej klasy społecznej nie były zaproszone. To wynikało wprost z lektury tych zaproszeń. 

Proszę Państwa. Z tego co widzę, lokalna ludność może zabrać głos. Ona przecież od dawna głosuje. .. nogami. Nazywa się to z angielska "voting by feet" i oznacza oddawanie głosu poprzez emigrację.

Pozdrawiam
Adam Fularz
  

Komunikat prasowy UMWL: 

SRWL: Lubuszanie chcą decydować o regionie

Do 31 stycznia trwały konsultacje Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego -  dokumentu, który wyznacza wizję oraz kierunki rozwoju. W terminie konsultacji uwagi/wnioski złożyło 119 podmiotów, w tym samorządy, stowarzyszenia, fundacje, osoby prywatne, radni, parlamentarzyści. – Dzisiaj programujemy przyszłość, dzisiaj planujemy, jak będzie wyglądał region lubuski w perspektywie 2030. Ilość złożonych uwag i wniosków pokazuje, że Lubuszanie chcą mieć na to wpływ – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.  

Spotkania konsultacyjne odbyły się w Zielonej  Górze i Gorzowie. Swoje propozycje zaprezentowali także członkowie Rady Rozwoju oraz lubuscy Parlamentarzyści. Można je było także przesłać.

Swoje uwagi, wnioski złożyło 119 podmiotów, w tym samorządy, stowarzyszenia, fundacje, Lokalne Grupy Działania, osoby prywatne, radni, parlamentarzyści. To łącznie 300 stron! Ich analizą zajmie się teraz zespół pracujący nad dokumentem. Zostaną one także przekazane do analizy departamentom merytorycznym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Następnie wykonana zostanie ewaluacja/ocena ex-ante (czyli kompleksowa ocena projektu aktualizowanej SRWL 2030, wraz ze sformułowaniem zaleceń i rekomendacji, które przyczynią się do podniesienia jakości dokumentu oraz przygotowaniem propozycji systemu monitorowania) oraz Prognoza Oddziaływania na Środowisko. Kolejnym etapem będą konsultacje społeczne uzupełnionego dokumentu wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko. Te zaplanowano na maj. W czerwcu projektem Strategii zajmą się radni województwa, bo to oni ostatecznie przyjmą dokument.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 - najważniejsze informacje

Powstaje w oparciu o rzetelną diagnozę:

Potencjały woj. lubuskiego:

Parki Naukowo-Technologiczne

Dostępność transportowa i teleinformatyczna

Duża liczba mikro, małych i średnich przedsiębiorstw  (113,3 tys.)

Najmniej zadłużona ochrona zdrowia w Polsce

Inteligentne specjalizacje: Zielona Gospodarka, Zdrowie i jakość życia, Innowacyjny przemysł

12 mld – środki unijne dla regionu lubuskiego

Rzeka Odra i położenie przygraniczne

Atrakcje turystyczne

Niski poziom bezrobocia

Deficyty woj. lubuskiego:

Słabość uczelni wyższych i szkolnictwa zawodowego

Migracja młodych

Starzejące się społeczeństwo

Wykluczenie społeczne

Niskie płace

Niska innowacyjność

Wyzwania rozwojowe:

STREFA SPOŁECZNA:

Przeciwdziałanie niekorzystnym trendom demograficznym

Wysokiej jakości usługi publiczne i włączeniu społeczne

Aktywni mieszkańcy

STREFA GOSPODARCZA

Budowa gospodarki opartej na wiedzy i innowacji oraz rozwój regionalnych specjalizacji

Zielona gospodarka i zrównoważony rozwój zasobami naturalnymi

STREFA PRZESTRZENNA

Spójność przestrzenna – rozwój miast i obszarów wiejskich

Wzmocnienie dostępności i bezpieczeństwa sieci komunikacyjnych, teleinformatycznych i energetycznych

Poprawa stanu środowiska naturalnego

STREFA ZARZĄDZANIA ROZWOJEM

Sprawne zarządzanie rozwojem regionalnym

Aktywna współpraca na forum krajowym i międzynarodowym

WIZJA:

Województwo lubuskie w 2030 roku to: zielona kraina inteligentnych technologii cechująca się wysoką jakością życia mieszkańców, co oznacza:

•region innowacyjnej, zielonej gospodarki, dzięki współpracy przedsiębiorców z nauką rozwijający inteligentne specjalizacje,

•region otwartego i wielokulturowego społeczeństwa, zapewniający wszystkim mieszkańcom dostępność i wysoką jakość usług publicznych, w tym ochrony zdrowia, edukacji, kultury i sportu z licznymi programami dla dzieci, młodzieży, seniorów i innych środowisk,

•region spójny przestrzennie, korzystający z dogodnego położenia przy zachodniej granicy Polski, wewnętrznie i zewnętrznie dobrze skomunikowany transportowo oraz sieciami teleinformatycznymi,

•region dorzecza Odry i Warty, pięknych jezior i lasów, odpowiedzialnie korzystający z bogatych zasobów środowiska, zapewniający znakomite warunki do turystyki, rekreacji, produkcji zdrowej żywności i lubuskiego wina,

•region, w którym dwa największe miasta: Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, wraz z obszarami funkcjonalnymi, współpracują ze sobą, rozwijają się dynamicznie i równomiernie, średnie i mniejsze miasta wzmacniają swoją rolę lokalnych i ponadlokalnych ośrodków rozwoju, w tym w partnerstwie miejsko-wiejskim, a na obszarach wiejskich kultywowane są tradycje, przy zapewnieniu wysokich standardów życia,

•region sprawnie zarządzany, efektywnie korzystający ze środków zewnętrznych, wspierający aktywność i współpracę obywateli, samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

Cele strategiczne:

  1. Inteligentna, zielona gospodarka regionalna
  2. Region silny w wymiarze społecznym oraz bliski obywatelowi
  3. Integracja przestrzenna regionu
  4. Region atrakcyjny, efektywnie zarządzany i otwarty na współpracę

 

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf


--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Artykuły